Година 2014, Брой 1

Дата на издаване

3.6.2014 г.

Съдържание

  • Мая Ламбовска
    Концепция за контрол на екипи в организацията
    JEL: M19, C65
    Резюме: Целта на студията е да се разработят концептуалните и методологическите основи на контрола на екипи в организацията. В студията е представена концепция за контрол на екипи, която комбинира класически и съвременни постижения на... Целта на студията е да се разработят концептуалните и методологическите основи на контрола на екипи в организацията. В студията е представена концепция за контрол на екипи, която комбинира класически и съвременни постижения на редица управленски и математически теории. Концепцията се основава на комплексен инструментариум, включващ управленски и съвременни математически инструменти от теорията на размитата логика и теорията на размитите подмножества. Студията е разработена в четири части. В първата част е изяснена авторската концепция за същността и характеристиките на екипа. Във втората част са разработени концептуалните основи на контролния процес на екипи. Третата част съдържа авторски модел за контрол на екипи в организацията. В четвъртата част са представени резултатите от апробацията на модела за контрол на екипи във ВТУ „Тодор Каблешков”, град София.
  • Пенка Шишманова
    Факторите на икономическия растеж през погледа на класицизма
    JEL: B12, Е10
    Резюме: През последните десетилетия вниманието към проблемите на икономическия растеж силно нараства, което извежда на преден план въпроса за обуславящите го фактори. Динамиката на съвременното икономическо развитие налага детайлно... През последните десетилетия вниманието към проблемите на икономическия растеж силно нараства, което извежда на преден план въпроса за обуславящите го фактори. Динамиката на съвременното икономическо развитие налага детайлно познаване и задълбочено изучаване на тази сложна съвкупност от елементи. През годините те силно еволюират и променят разбирането за генериране на растеж. Началото обаче е поставено далеч в миналото. В настоящата студия факторите на растежа са разгледани от позициите на класическата икономическа теория. Анализът започва с идеите на У. Пети и изведените от него детерминанти – труд и земя; продължава с възгледите на Фр. Кене за силата на природата и ключовата роля на земеделието; разкрива основните причини за богатството на народите според А. Смит с акцент върху производителността на труда; подчертава динамичните изменения на факторите при Дж. С. Мил; обосновава триединната им структура при Ж. Б. Сей и извежда някои препятствия за растежа във възгледите на Т. Малтус.
  • Димитър Панайотов
    Новите парадигми – интеракционистки перспективи за човешкото поведение в организациите и мениджмънта
    Резюме: В студията се анализират интеракционистките перспективи, обединяващи подходи, модели или теории за разбирането на многоаспектната, многофакторната и холистичната (цялостната) природа на човешкото поведение в организациите и... В студията се анализират интеракционистките перспективи, обединяващи подходи, модели или теории за разбирането на многоаспектната, многофакторната и холистичната (цялостната) природа на човешкото поведение в организациите и мениджмънта. Посочват се основни изходни тези за: обосноваване на комплексни изследователски подходи; пресичане на парадигматичните линии при различните поведенчески науки, концепции, методологии и релации, създаващи предпоставки за емпирична и приложна „транслация” за получаване на нови знания, ценности и поведение, стимулиращи човешкото развитие, стратегическото и глобалното мислене, човешкия капитал и управлението на таланти.
  • Храбрин Башев, Мимоза Младенова
    Ефекти от прилагане на европейски политики върху земеделските стопанства в Република България
    Резюме: В последните години се появиха множество публикации, посветени на разнообразните ефекти от Общата селскостопанска политика (ОСП) върху земеделските стопанства в страните на Европейския съюз. В РБългария обаче липсват всеобхватни... В последните години се появиха множество публикации, посветени на разнообразните ефекти от Общата селскостопанска политика (ОСП) върху земеделските стопанства в страните на Европейския съюз. В РБългария обаче липсват всеобхватни оценки на реалните ефекти от прилагане на ОСП върху земеделските стопанства като цяло и от различен вид. В настоящата статия се представят резултатите от мащабно изследване за влиянието на ОСП на ЕС върху доходите, ефективността, конкурентоспособността и устойчивостта на земеделските стопанства от различен юридически тип, размери, специализация и географско разположение. Подходът на изследването и системата от критерии и показатели за оценка са подробно представени в предишна публикация на колектива. За оценка на ефектите на ОСП се използва официална информация от МЗХ, НСИ и други източници, първични анкетни данни от мениджъри на ферми и експертиза с водещи експерти в дадената област.
  • Елен Клеман Питьо, Патрик Сен Пиер
    Инфлация и разпределение на трудовия капитал: жизнеспособните компромиси
    JEL: Е24, Е25
    Резюме: Нашата разработка има за цел да разгледа отново добре познатия модел на Гудуин в микроикономиката в светлината на анализа на множества, съставени от предварително зададени стойности (set-valued analysis), като се отчитат... Нашата разработка има за цел да разгледа отново добре познатия модел на Гудуин в микроикономиката в светлината на анализа на множества, съставени от предварително зададени стойности (set-valued analysis), като се отчитат ограниченията в състоянието и регулацията в една програма за жизнеспособност. Моделът на Гудуин (1967) разглежда динамичните взаимодействия между нивата на заетост и възнаграждение. Той дава ендогенни обяснения на цикличните тенденции в динамичната икономика. Методите за жизнеспособност дават възможност да се изследват свойствата на модела и да се създаде съответна регулация, която да позволи на развитието да изпълни определени качествени цели. След това, чрез използване на изчислителните методи, получени от алгоритъма за ядрото на жизнеспособност (Viability kernel algorithm), може да се разшири традиционният анализ на модела на Гудуин до институционалната рамка на икономиката, включително паричните и бюджетни аспекти на регулационната политика на обществените власти, а именно правителството, централната банка и евентуално съперничеството между двете благодарение на динамичните игри.