БОРБАТА С БЕДНОСТТА – ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО ПРЕД ОБУЧЕНИЕТО ПО ИКОНОМИКА И УПРАВЛЕНИЕ

Автори

Ключови думи
бедност, социално изключване, подоходно неравенство, обучение по икономика и управление

Резюме
Прилагането на комплексен и интегриран подход е условие за преодоляване на социалното изключване и за прекъсване на предаването на бедността между поколенията. Висшето образование по икономика и управление заема важно място в борбата с бедността посредством предоставяне на необходимите знания, умения и компетенции.

Теза: „Усъвършенстването на традиционните и въвеждането на нови активни методи и форми на обучение по икономика и управление предоставя знания и умения за студентите, които са предпоставки за излизане от сферата на бедността.”

Цел: Изследване на съществуващите форми на обучение и разкриване на възможности за усъвършенстване чрез въвеждане на нови елементи в обучението по икономика и управление за създаване на знания и умения и компетенции за борба с бедността.

Задачи: Изследване особеностите на бедността в България; Анализ на учебното съдържание на преподаваните дисциплини по икономика и управление и разкриване на нови възможности за включване на теми, свързани с борбата с бедността; Разработване на методични материали, включващи активни форми на преподаване и усвояване на знания и умения.

Формираните на национално ниво политики, които могат да допринесат за намаляване на бедността, следва да бъдат основа за разработване на елементи от учебното съдържание на дисциплините. Вграждането на тези политики в учебното съдържание би довело до привличане интереса не само на студентите, но и на всички заинтересувани страни към образователния продукт на СА „Д. А. Ценов” – Свищов.

JEL Класификатор: A2; I3; I32; I38; J64
Кодове на научна квалификация: -
Страници: 29
Цена: 3 Точки

Още статии от този брой

  • СИМУЛАЦИОННИ МОДЕЛИ В АГРАРНИЯ СЕКТОР ПРИ ОБУЧЕНИЕТО НА СТУДЕНТИ ПО ИКОНОМИКА

    Темата за използването на симулационни модели в аграрния сектор при обучението на студентите по икономика е актуална от гледна точка на потребността от отразяване на съвременните насоки в развитието на образованието и обучението. От тази позиция се разглеждат различни модели на провежданата икономическа политика в контекста на Общата ...

  • ПРОБЛЕМИ И ПЕРСПЕКТИВИ В УСТОЙЧИВОТО РАЗВИТИЕ НА АГРОБИЗНЕСА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

    Настоящото проучване се основава на тезата, че е възможно и наложително да се развива успешен бизнес с грижа за опазването на природната среда в Република България. Във връзка с това e изведена основната изследователска цел: проучване проблемите на устойчивото развитие в Р България и перспективите за устойчиво развитие на бизнесструктурите в ...

  • ЕЛЕКТРОННАТА ТЪРГОВИЯ В ЗАСТРАХОВАНЕТО – ФАКТОР ЗА ПОВИШАВАНЕ КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТТА НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ ДРУЖЕСТВА

    В настоящото изследване са представени резултатите от проведено през 2013 год. емпирично проучване на електронната търговия в застраховането. Застъпена е тезата, че успешното прилагане на електронните продажби от застрахователните дружества ускорява и усъвършенства обслужването на потребителите на застрахователни продукти, води до намаляване ...